Dům sv. Antonína


Komenského 907
676 02  Moravské Budějovice
tel.: 568 420 061 - ústředna
fax: 568 420 671
komunita sester: 568 424 925 nebo 222 745 282
e-mail: domov@dsvamb.cz
www.dsvamb.czHistorie:

Základní kámen pro klášter v Moravských Budějovicích byl položen 8. září 1935 a už za rok tu sestry nejen bydlely, ale zahájily i výuku vaření a šití a prostory pro mateřskou školu se zaplnily prvními padesáti dětmi. Zároveň probíhaly exerciční kurzy – několikadenní kurzy přednášek s náboženskou tématikou a možnost rozhovoru s knězem. Sestry poskytly v domově ubytování též několika přestárlým osobám a studentům.


Začala válka a s ní mnoho těžkostí – zákaz duchovní péče, nedostatek surovin a školka pouze německá. Až po roce 1944 se pomalu obnovuje původní činnost, ale dům si neoddechl na dlouho.

Komunistický režim diktuje svou mocí chod Domu sv.Antonína a mění jej na domov důchodců. V r.1949 přechází správa ústavu na Českou katolickou charitu a od 1952 je zcela pod civilním dozorem.

Události roku 1989 přispěly k tomu, že bylo možno uvažovat o navrácení Domu Kongregaci Milosrdných sester sv.Karla Boromejského. Dne 21. listopadu 1991 je sepsána zřizovací listina Domu sv.Antonína pro poskytování ústavní péče a sociálních služeb občanům.

 

Současnost:

Ve dvou až čtyřlůžkových pokojích bydlí kolem 80ti obyvatel. Těmto klientům je poskytována odborná zdravotní a ošetřovatelská péče a rehabilitace. K tomu byly pořízeny specielní přístroje. Za pěkného počasí mohou obyvatelé využívat příjemné prostředí zahrady. Místní prostorná kaple je kdykoli přístupná všem, kteří u Boha hledají útěchu v bolesti a smutku. Domov poskytuje obyvatelům duchovní péči prostřednictvím kněze, který do Domova denně dochází.


 

Na mši svatou můžete přijít i vy:
Po, Út, Pá v 16,00 hod.
St, Čt, So v 6,30 hod.
v Neděli v 9,00 hod.
V roce 1996 se s přispěním „Nadace Dům sv. Antonína" přistavila boční část budovy s nákladním výtahem a bezbariérovým přístupem. V říjnu 2006 začala 1.etapa plánované rekonstrukce jejímž cílem je především zkvalitnění bydlení pro naše obyvatele. Jedná se o novou kuchyň, jídelnu a společenskou místnost, která bude využívána také jako stacionář pro seniory z města. Dále nové pokoje a rekonstrukce starých, aby vyhovovaly současným požadavkům.

   
Řádové sestry spolu se čtyřiceti civilními zaměstnanci se snaží vytvořit starým lidem útulný domov a pomáhají jim vyrovnat se s ubývajícími silami. Pro mnohé je toto místo poslední branou do věčnosti.  
 

Ze života komunity:
Komunita osmi sester bydlí v samostatném domě naproti Domu sv. Antonína. Šest sester slouží starým lidem v domově v přímé obslužné péči a v kuchyni.

 

Jedna starší sestra tvoří malé zázemí komunity a také příležitostně pomáhá v domově v kuchyni.

 
Pozvání:

Máš touhu se podělit o svůj čas a úsměv s těmi, kteří mají pocit, že zůstali sami a říct babičce a dědečkovi, třebas cizím, „jsem tady pro vás!" ?

Můžeš přijet i Ty dát trochu lásky těmto lidem a s námi pro ně vytvářet rodinu.

 

   

Během prázdnin přijíždějí děvčata na brigádu, mohou se zapojit do práce na oddělení, připravují pro obyvatele kulturní program, ale hlavně mohou zakusit radost ze společenství a služby.

Chceš-li to zkusit i ty, napiš nám na adresu Domova:
Sestry boromejky
Komenského 907
676 02 Moravské Budějovice
nebo e-mailem: mba@boromejky.cz
tel.: 568 421 925

Zájemkyně jsou také zvány zúčastnit se aktivity s názvem "Modlitba a služba", ve které nejen že mohou jako dobrovolnice pomáhat u nemocných, ale mohou se společně s komunitou sester účastnit některých modliteb. Tak lze zakusit, jak se žije v klášteře a taky jak je pro službu potřebná modlitba a pro dobrou modlitbu potřebná služba.
Kontakt: lucie@boromejky.cz
Bližší informace najdete na stránce Aktuality nebo Akce pro dívky.
Najdete nás též na Facebooku a fotografie z podobných akcí na Rajčeti. Těšíme se na vás.